Záhadné rondely

Povesť

Najznámejší rondel, ktorý každý z nás určite pozná, je známy anglický Stonehenge. Táto kamenná stavba bola postavená v rokoch 3100 až 2500 pred Kristom. Málokto však vie, že na Slovensku boli podobné stavby, nazývané Rondely, postavené o 2000 rokov skôr ako anglický Stonehenge. Archeológovia a historici sa domnievajú, že tieto stavby prišli do Anglicka zo strednej Európy, teda z našej oblasti.

Išlo o kruhové stavby, pozostávajúce z niekoľkých priekop a drevených palisád. Takáto kruhová stavba mala priemer od 25 až 200 metrov a zvyčajne 4 vchody, každý smeroval na svetovú stranu. Dlho sa nevedelo, načo vlastne rondely slúžili. Jednou z možností je, že slúžili na rituálne obrady.

Jednou z hypotéz podľa astronómov je, že rondely slúžili ako observatórium, hvezdáreň či kalendár pre neolitických roľníkov. Podľa rondela údajne bolo možné pozorovať východy a západy Slnka a západy a východy Mesiaca v splne a to tak, že pozorovatelia mohli vidieť aj vchod do rondela aj Mesiac. Odborníci predpokladajú, že zakladatelia rondelov vytvorili slnečný kalendár pred založením stavby. Ich presná poloha a výmera slúžila aj ako kalendár.

Na Slovensku bolo objavených viac ako 50 rondelov. Známe rondely stáli napr. v Topoľčiankach, Holíči, Žitavciach, Hosťovciach, Svodíne, Bučanoch, Golianove atď.